Quantcast
Channel: qa-24.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Wprowadzenie do ATDD

$
0
0

ATDD czyli Acceptance Test-Driven Development w zasadzie nie polega na testowaniu, ale na komunikacji, współpracy oraz przejrzystości. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy wymagania zostają źle zrozumiane. Metody Agile próbują sobie radzić z tym faktem przez pracę z wykorzystaniem historyjek i tworzenie oprogramowania metodą małych kroków. Oczywiście w pewnym stopniu to bardzo pomaga, jednak istotą jest aby wszelkiego typu problemy wyłapać jak najszybciej. Praca z wymaganiami odbywa się na wielu płaszczyznach ponieważ pracują z nimi klienci, udziałowcy, właściciele produktów, programiści, testerzy, wszyscy w innym środowisku z innymi obawami i wątpliwościami.

Tradycyjny sposób podejścia do zbierania wymagań jest dla właściciela produktu kwestią do dyskusji ponieważ zależy mu, aby zespół tworzący produkt zadawał takie pytania żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, a końcowy efekt ich pracy realizował zakładane funkcjonalności. Programiści zawsze oczekują jasnego przekazu, naturalnym jest że żądają odpowiedzi na to czego nie są pewni i na to czego nie wiedzą. Jednak to co powoduje największe problemy to pytania, których nikt nie zadaje ponieważ na daną chwilę nie wie że nawet takie istnieją. Pytania będą zadawane, ale tylko o rzeczy których programiści wiedzą, że nie wiedzą. Tu rodzi się największy problem.

ATDD jest sposobem wywołującym brakujące pytania. Koncepcyjnie wygląda to dość prosto. Właściciele produktu, programiści oraz testerzy dyskutują nad wymaganiami, po pierwsze pytając co jest potrzebne, ale w dalszej kolejności zadając pytanie: “Skąd będziemy wiedzieć, że dobrze to zrobiliśmy?”. Rozmowa tworzy konkretne odpowiedzi. Odpowiedzi natomiast przybierają formę testów akceptacyjnych. Testy akceptacyjne powstają dzięki rozmowie oraz współpracy. Dużą zaletą ATDD jest posiadanie testów akceptacyjnych nim powstanie nawet jedna linijka kodu aplikacji. Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich osób przed napisaniem kodu unikamy nieporozumień, co oczywiście również wymaga odpowiedniego nakładu pracy.

Post Wprowadzenie do ATDD pojawił się poraz pierwszy w qa-24.pl.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images